سفر به این روستای زیبای اردبیل را از دست ندهید!
در ایران یکی از ده روستایی که دارای بافت ارزشمند از جهت معماری سنتی است کَزَج نام دارد. روستای کزج در ٥٧ کیلومتری خلخال و ١٧ کیلومتری هشتجین در استان اردبیل قرار دارد. بافت خاص معماری روستا به خاطر قرار گرفتن در کوهپایه، و رودخانه‌ی قزا اوزون در میان باغات روستا و آب و هوای سالم از زیبایی‌های کزج است.

اهالی روستای کزج ٢٥٩ خانوار با زبان آذری هستند که شیعه و سنی آن‌ها محافظ فرهنگ و رسوم منطقه اند. طی دو سال گذشته با حمایت و سرمایه گذاری، خانه‌های روستایی برای اقامت بوم گردی تعمیر و آماده شده است.

در حال حاضر ١٧ سوئیت و مردم خونگرم کزج آماده‌ی اقامت مهمانان داخلی و خارجی هستند. این اقامتگاه‌ها دارای تمام امکانات اولیه رفاهی بوده و داخل و خارج خانه کاملا با سبک سنتی و بافت زیبا و اصیل روستایی ساخته شده است. هزینه اقامت پایین بوده و وعده‌های غذایی طبق غذای محلی طبخ می‌شود. همچنین این اقامت گاه بوم گردی در حال گسترش است.

با اقامت در کزج همچنین میتوان از جاذبه‌های گردشگری اطراف همچون غار بزرگی در همان اطراف، پل پیرتقی، آب گرم کیوی، آبشار دیز و نوده نیز دیدن کرد. اگر قصد عزیمت به کزج را دارید، اهالی بهار و پاییز را توصیه می‌کنند، هرچند دیدن کرج در زمستان‌ها که در صورت بارش برف رفت و آمد‌ها از پشت بام خانه‌ها صورت می‌گیرد خالی از لطف نیست.
نظرات کاربران
UserName